Leden

Jsou to zvláštní zimy, které při­chá­zejí do kraje bě­hem po­sled­ních pár let. Jen pár dní to trvá, když mrzne, aby se pak bě­hem dvou dnů od­ně­kud přihnala mlha a za­lehla lesy i ves. Os­trý vítr, do kte­rého se mi vlastně ani ne­chce cho­dit, za­táhne os­tré, kon­trastní kon­tury ho­lých větví bí­lým zá­vo­jem. To, co tu ně­ko­lik dní tr­čelo proti bí­lým po­lím, se přes noc zjemní až k ne­po­znání; ráno se pro­bu­díš do no­vého dne, vy­hléd­neš z okna do kra­jiny a máš po­cit, že ses ocit­nul na úplně ji­ném místě, že na­stala další část roku. Co ještě včera tr­čelo, je dnes zti­šeno po krus­tou ledu. Cesta před do­mem vy­padá ne­bez­pečně, leskne se, jako by byla ze skla. Ote­vřeš okno a zjis­tíš, že venku je úplné ti­cho, ne­klamný pří­zrak mrazu že se­vřel za­hradu. Les za humny sotva za­hléd­neš, jako gon­dola se vznáší nad poli a chví­lemi se ztrácí v ml­hách. Sle­duju ty zimní pře­ludy, a ač­koli bych se měl celý den vě­no­vat úplně ji­ným zá­le­ži­tos­tem, na­táhnu na sebe ně­ko­lik vrs­tev ten­kého ob­le­čení a jdu ven. Vždyť už to znám, po­časí se zas rychle změní. Může se stát, že až ztichne vítr, opadne mlha, zima se stáhne, že před­časně při­jde jaro a okolní louky se rá­zem pro­pad­nou do měk­kých bla­tin a ze země vy­razí první květy bledulí.

Teď ovšem ještě ne, v kraji do­sud pa­nuje zima. Vše je vy­la­děno do ně­ko­lika ba­rev­ných tónů, zima si vy­stačí s čer­nou a mod­rou. Různé od­stíny hnědi tu zů­staly jako letmá vzpo­mínka na pod­zimní mě­síce. Mám to rád, svět je na­jed­nou tak jed­no­du­chý, skrývá se pod vrst­vou sněhu a ledu; když jím pro­chá­zíš, jako by ses vzná­šel, jako by tě vítr hnal kra­ji­nou ticha.

*

Pro­chá­zím ko­lem ně­ko­lika osa­mo­ce­ných bo­ro­vic. Trčí na­horu do ne­pro­stupné na­šedlé mlhy, za­ha­lené v bí­lém zá­voji. Ky­mácí se ve vě­tru, němé stráž­kyně mých cest. Stojí tu jako vzpo­mínka na les, jejž jsem ne­sčet­ně­krát obe­šel, než ho roz­hlo­dal kůro­vec a dříví od­vezli na ka­mi­o­nech do fab­rik. Dnes už ho­lina po lesu po­malu za­růstá, stává se do­mo­vem liš­kám a od­mítá vpus­tit dovnitř člo­věka s jeho jem­nou kůží. Bo­ro­vice tehdy vy­růs­taly z jeho okrajů, a proto jsou je­jich větve dnes ja­koby na­ku­peny na jednu stranu. Ně­které po­malu pro­sy­chají, jiné se drží na­vzdory vě­t­rům a mrazům.

V lese je už ti­cho úplné, tady ani vítr ne­ruší. Snad jen ob­čas v ko­runách vy­so­kých stromů temně za­hučí, ji­nak nic. Po­malu jdu vrst­vou sněhu, ten je místy os­trý, po­ta­žený vrst­vou ledu, jinde na­o­pak měkký a pod­dajný. Ne­stojí mě to žádné velké úsilí pro­chá­zet kra­jem, kte­rého se zima jen zlehka do­tkla, na­o­pak, jako bych jím plul a je­nom se roz­hlí­žel kolem.

A že je na co! Husté větve mla­dých smr­čin drží vrstvu sněhu. Du­bové listí, co tu zů­stalo od pod­zimu, ze zvlášt­ních dů­vodů sně­hem ne­za­pa­dalo vů­bec, a stejně tak i akáty, na těch se ná­mraza ne­u­dr­žela, snad že ji spo­ly­kaly li­šej­níky, které tu teď razí hned v ně­ko­lika ze­le­ných od­stí­nech. Zvláštní, když se na les dí­vám z dálky, nemá žádné syté barvy, když ale při­jdu mezi stromy a keře, na­jed­nou ke mně mluví úplně ji­nou řečí. Mohl bych tu stát ho­diny a po­zo­ro­vat všechny ty zvláštní sple­tence vět­vi­ček, ži­vot skrytý do ztuh­lých pu­penců. Jeho krása je v tu chvíli ti­chá, proudí jen po­malu, ale jsem si jím na­prosto jist. Ujiš­ťuje mě o své pří­tom­nosti na kaž­dém kroku, uka­zuje se v názna­cích. Zimní cho­dec je sbírá, je­den po dru­hém, a po­malu z nich utváří ob­raz toho zta­je­ného a po­ma­lého proudu energie.

Takto by to mělo být i s námi, ří­kám si. Mi­ni­mální po­hyby, opa­trně stra­vo­vat ener­gii, co zů­stala od po­sled­ních slu­neč­ných dní. V těch vět­vích se skrývá cosi ide­ál­ního, mo­ment, k ně­muž se už mů­žeme vra­cet jen jako ob­časní po­zo­ro­va­telé. Naše vlastní exis­tence už těmto vzor­cům od­rostla – to ovšem roz­hodně ne­zna­mená, že si na roz­díl od toho li­šej­níku mů­žeme být čím­koli jisti.

Než se vrá­tím domů, ne­chám se ještě jed­nou unést tou mo­hut­nou krá­sou zim­ních so­li­térů, na­po­sledy si pro­hlédnu os­tré jeh­lice mrazu. Kdoví, jak dlouho v tom rych­lém stří­daní tep­lot vydrží.


rubriky ,