Je několik cest, které vedou do lesa a dříve či později se ztrácí v hustém podrostu. Znám je a vím, že úplně v závěru přecházejí do úzké cestičky prošlapané zvěří. Vydávám se po nich docela pravidelně, a pokaždé, než se tak stane, postávám dlouho na okraji lesa a snažím se správně naladit na barvy dne. Je to dobrý a vyzkoušený způsob, jak se stát daňkem. Ať je zima, anebo léto, nebe i louka jsou pokaždé jiné; jako srnec jsem už zažil situace, kdy se cíp kraje, co běží od protějšího kopce k prvnímu záhybu lesa, ponořil do odstínů jen stěží uvěřitelných – svěží zeleň zežloutla, pravděpodobně vlivem rozptýleného světla, a vůkol se rozesedla nálada podzimu. Tlumená světla zacloněná jemnou mlhou. Stojím tam a moc dobře vím, že za chuchvalci, co se líně válí po nacucaných polích, se už otevírá studené okno zimy. Jsem daněk, jsem srna, jsem náhodný kolemjdoucí.
Hradba smrků rázem zmodrala a já se musel štípnout a ujistit, že mě neopustily základní smysly. A neopustily. To jen kraj, ten notoricky známý kraj mě zaskočil svou nenadálou proměnou. Možná v tom svém barevném spektru násobil mé vlastní pocity; a já zrovna tehdy se vrátil z cesty po jednom velkém městě a cítil se hrozně unaven vším tím provozem a všudypřítomným vířícím prachem, na který se můžeš snažit nemyslet, ale který prostupuje každým pórem těla a děsně unavuje.
Jenže nejsou to pokaždé jen barevné podzimy, které kousek za brankou tolik naléhají na city člověka, co si v neděli vyšlápl takzvaně do přírody. Není to jen stará zeď kolem hřbitova nad Havlíčkovou Borovou, když na ní sedím, houpu nohama a pozoruju široké jižní panorama. Za zády se ozývají tlumené hlasy lidí, opečovatelů postdušičkových hrobů; když už toho mám dost, seskočím a pustím se kolem fary k náměstí a na chvíli do hostince k Havlíčkovi. Je to nejlepší podnik široko daleko a zejména právě za nedělního odpoledne, kdy po kostkové silnici pod okny projede sem tam auto a hosté pomalu procházejí skleněnými dveřmi. Dám si dvě piva, prohodím pár vět s paní hostinskou, poznačím si do bloku dojmy z cesty, a když už mám pocit, že je nejvyšší čas a že se brzy smrkne, zaplatím a vrátím se do studeného podzimního dne.
A že je to opravdu studený den se pozná docela rychle. Nasadím tempo a dvě tři minuty ho držím, aby se do mě hned nezakousl chlad. Nemám úplně ve zvyku balit se na podzim do tlustých teplých bund, s oblibou se v usínajícím kraji procházím v tlustém svetru. Když ovšem zapadá slunce – a mně to vlastně pokaždé vyjde přesně tak, že se na stráni za poslední chalupou vyloupnu zrovna v tu slavnostní chvíli –, tedy když zrovna zapadá slunce, spadne teplota blízko k nule a všechno kolem se zatáhne přízrakem nastupujícího lehkého mrazu. A to je ten správný okamžik k pravé podzimní procházce; smráká se během ní vůčihledně; během jediné hodiny se ostře mění světlo dne v přítmí večera, severovýchodní stráň je ještě nasvícena i s kostelíkem a zbytek už polyká tma.
A pak už to jde rychle. Než se vrátím k lesu, je tma. Volím jiné cesty, široké, kroutí se žlabem a vedou mě neomylně zpět do tepla síně.