Na loukách kolem řeky vyrostlo během pozdních zářijových nocí vojenské ležení. Nízké plátěné stany se krčily za řádkou stromů, ze kterých podzimní vítr pořád ještě nestrhal všechno listí. Byla tu jen slaboulinká hráz oddělující polopříčetnou soldatesku a ostroh s korunkou hradebních zdí. Každý den se ji pokoušeli alespoň pohledem překonat strážci věží, krky si mohli vykroutit, když pozorovali drobné postavy poskakující dole kolem vozů, práci soumarů a kol bořících se do měkké trávy. Vojáků dole u řeky už bylo dost na to, aby těm nahoře ukázali, kdo si nakonec bude hrát na pána.
Ano, nejprve jich přijela jen hrstka, poslové pohromy a války, trousili se jako tatrmani, za nimi špalír ženských a dětí. Během několika dní založili to nejnutnější a společně čekali na déšť. Obloha nevěstila nic dobrého, s každým novým dnem ještě o něco potemněla, břízy splývaly jako zmoklé hábity, a když náhodou kvečeru na chvíli vyšlo slunce, rozzářily se měkkým světlem.
Přešlo pár nocí a proud příchozích zesílil. Ploužili se z několika stran, obcházeli kopce a hledali místa, na kterých by mohli pohodlně přebrodit řeku. Ti nahoře už měli jasno, zbývá jen pár dní, snad měsíc dva, než přijde závěrečný boj. Vzdálená města prý ležela v troskách, možná se z nich ještě dýmilo; spálena na troud, rozvalena do základů. Tolik ničivých požárů nepamatoval nikdo.
„Pochmurný, sviňský rok,“ pomyslel si Mikuláš, stoje v horním koutě náměstí, a přitáhl si plášť ke krku. Město se schovalo do mraku jemného deště. „Sviňský rok a k tomu ještě ta pakáž dole, dej mi svátek, bože, a nakop jim prdel, dokud máme ještě čas.“ Mumlal páté přes deváté a namířil si to kolem řady domů do uličky. Kolem putyky a pak rovnou k dřevěnému lešení u hradeb. Odtud mohl pozorovat, jak se ty mátohy dole postupně zaopatřují. Rozhodně jim nezáviděl, u ohňů si zkusí svoje, jenže kdovíjak dlouho jim to vydrží, může být, že uběhne pár měsíců, a zatímco on, člověk skvěle zaopatřený, bude spolu s ostatními smrdět někde v jámě, vojáčtí vagabundi si přelezou na slamníky a zasednou ke kamnům. Tam přežijou to nejhorší, mrazy, zimu a plískanice, aby se zjara probrali z opilství a všechny ty krámy zapálili. Zmizí, kam se jim zamane, na sever k horám, dolů k moři, kamkoli. Jenže on, člověk dobře zaopatřený, se už z hrobu nevyškrábe. A nikdo mu tu nebude namlouvat, že to nakonec všechno dopadne úplně jinak.
Dal se do řeči s kabrňákem, co na hradbách trávil celé dny. „Chceš si do nich střelit?“ zeptal se ho vojácký žok dobře usazený na ochozu a ukázal na elegantní arkebuzu. Mikuláš odmítl, škoda kule, pomyslel si a zvedl oči k horizontu. Okolní lesy se probarvovaly dožluta, někde bylo ještě vidět i temně červenou barvu počínajícího podzimu. „Odkud ten dobytek přitáhl a proč tam ksakru nezůstal?“ houkl dolů do dvora a voják mu odpověděl, že tihle nemají žádné doma, že šibujou krajem nazdařbůh a když se jim zamane, zplundrují i města daleko větší, než je to jejich. „Nezastaví je nic, jsou silní, odnikud nepřicházejí, a přesto je jich najednou všude plno. Klidně jich zítra vyleze z lesů dost na to, aby se ti nakýblovali rovnou do spíže a řádili tam jako kanci.“ „Pěkně děkuju,“ opáčil mu Mikuláš, „na nic jiného vlastně už ani nečekám.“ Slezl do dvora, chvíli ještě žvanil u brány a když se začalo smrákat, zmizel všem těm křupanům z dohledu.
Mezitím u řeky: v podvečer se mezi otrhaným lidem ve zbroji objevil jezdec na koni. Takhle si ho nejspíš představovali všichni, kdož nikdy žádného jezdce ani vojvodu neviděl. Přežraná svině na silném koni, břich přiklopený plátem železa, aby se neroztékal do všech stran, přes ramena závoj splývající po bocích koně a přetažený přes ocas. Bylť to dobrý Čech, od rána do večera se naléval pivní břečkou a do chřtánu soukal klobásy. Když se náhodou stalo, že už nemohl, nechal se vysadit na káru, to s ním pak jezdili po louce sem a tam, stavějíce tlupám na odiv majestát dvou metráků poddajného masa. Na hlavě plesnivou hučku a a pod nosem umaštěný knír; to byl on, pán kraje, jemu našeptávali všichni svatí, kudy udeřit a jak správně vést poslední boj. Z něj šla hrůza, za ním se táhl nesnesitelný smrad.
Namířil si to rovnou k velkému ohni. Ozýval se odtamtud křik i smích, čeládka se očividně uměla dobře bavit. Vojvoda zahromoval a třikrát práskl knírem, ne snad, že by je chtěl vyplašit a srovnat do špalíru, naopak, jen tak ze zájmu o obyčejné lidské potěšení. Nejradši by se přidal vespolek. Jenže to nešlo. Nahoře na ostrohu stále ještě stály hradby, modloslužebník se dosud klaněl relikvii a lidé si nedokázali představit, když na město dopadne zmar spravedlnosti. „Ksakru,“ zvolal, „dokud nebudou domy hořet jako fakule, dokud poskoci satana do jednoho nebudou ležet na pánvi, ani já nemohu za vámi k ohni, holoto! Čert aby vás spral!“
Otočil koně, ještě dnes večer zasedne a rozvine plán. Když už zvládl města s královskou posádkou, tenhle drobek mu přece nebude zavazet na cestě k vítězství. K úplnému vítězství, pak už si to namíří rovnou do nebe. Smrděl strašlivě, ale obrázek sluncem prohřátého kraje, dlouhovlasých nahých dívek poskakujících kolem obřích pečení neměl s problémy unaveného těla ploužícího se po promoklé zemi vůbec nic společného.
Nahoře se trápí Mikuláš. Jen co zalehl do peřin, hlavou mu začaly vrtat skutečné pochybnosti. Dole obtloustlá karikatura dobyvatele. Ti dva se nikdy neměli potkat, a snad ani nepotkají, leda na prahu nového života, v říši, kde bude každému naloženo, kolik zasluhuje, kde věčná hojnost masa i vitamínů. Zrovna teď je od sebe dělí jen deset výškových metrů, ostré výčnělky skal, zdánlivě nepřekonatelných. Ostroh, který se ovšem dá jednoduše objet ze severu, to přece ví každé malé dítě, a pak už stačí strhnout zeď u hřbitova a vpadnout městu do zad. Nemohl chudák dlouho usnout, a když už se nořil do kasemat spánku, dole někdo zabouchal na vrata. Mikuláš sebou trhl, srdce se mu rozbušilo hrůzou. Už je tu? Ten pancéřovaný rytíř!? A sotva se ukonejšil, tu zas rány ve sklepích, sousedé v hrůze hloubili únikové štoly, železnými tyčemi ramplovali pod zemí ve slepé víře, že tam přece musí být někde díra, kterou, až bude nejhůř, všichni společně vezmou do zaječích. Srdce mu tlouklo jak splašené, takovou sílu měl ten kuní knír.
Nad ránem Mikuláš usnul. A vojvoda též. Chroptěl v polním křesle a hlavou se mu honily obrazy dětí. S klackama v rukách, asi si hráli na konec starých časů.