Už ani neví, jak se tam ocitl. Snad cestou z města, když se rozhodl nečekat na první ranní vlak, posunout se nahoru na kopce a pomalu se nad ránem vracet domů. Někde pod Čertovinou připadl na železnici, takovou tu krkolomnou venkovskou trať táhnoucí se po okrajích vsí a po mezích. Přesně po té musí jít, řekl si a vydal se prašnou cestou podél kolejí. Svítalo. V jednu chvíli se železnice zanořila do průrvy vytrhané dynamitem, utekla před světem do hloubky prolákliny. Dlouho procházel kolem ostrých skalních výčnělků, a když se horizont opět otevřel a on pomalu vystoupil z útrob kopce, byl už docela vysoko nad krajinou mezi keři a borovicemi všelijak pozohýbanými, slunce stálo nad obzorem, a on hleděl na protáhlou horizontální čáru, na dlouhé Polabí, na Kunětickou horu a černé obrysy hor na severu. Uhadoval, kde zhruba leží Slatiňany s Jaromírem Johnem a jestli snad v té temné mase na severu nezahlédne stolovou Hejšovinu.
– Pojďte dál vod tý tratě! zakřičel mu kdosi do zad. Poodstoupil, jasně, co taky jiného. Kouká někam do křovin a tam chlap docela obyčejný, s čapkou a psem, s pytlem, ze kterého lezly mladé kopřivy. – Kampak máte namířeno, ptá se, a tak to na něj vysypal: že jako z města domů. A zrovna se přeptal, co že je to za místo, kde stojí a pak taky, kam že jde s tím pytlem on. – Jen semhle k baráku, mávnul neurčitě k železničnímu ohybu. Obrysy drobného stavení, nízký domek při koleji, postaru vechtrovna. A jestli prý chce, tak může s ním na kávu. Nebylo nad čím přemýšlet, hodina sem a hodina tam, čas si udělá vždycky.
Sedí pod přístřeškem jednoduchého drážního domku, kouří, spíš mlčí. Pak se zeptá: proč zrovna tady a jestli se ještě točí klikou a vytahují šraňky z drážního domku, jestli se vyžíná tráva kolem náspu a chodí kontrolovat trať po bouřce. Po pravé ruce skáčou králíci, po levé kurník s ukňouranými slepicemi. Chlapík vypráví, jak to tady před pár lety koupil, jak se zachránil z ulice a teď si pěstuje zeleninu, jak mu vlak jezdí mezi záhony, a jak vysedává za domem a hledí na druhou stranu od trati dolů pod kopce. Samota veliká, občas že za ním přijedou, jednou za týden se sveze dolů do města nakoupit a někdy stráví večer s četou železničářů, když přijedou kontrolovat stromy, co rostou podél trati. Ale jinak hodně čte, přes léto se chystá na zimu a v zimě je všechno úplně naopak.
Nechtělo by se věřit, že v téhle době ještě může být kdesi v lesních samotách dům bez sítí, s primitivním srdíčkem vyřezaným do dvířek hajzlíku. Kde na stole leží vydání Klímova Světa jako vědomí, na špalku vedle kurníku Louis-Ferdinand Céline a pak všechno možné, co zrovna přišlo pod ruku, Purkyňovy Fragmenty, pohádky z druhého konce světa atd. Tak to jste si sem natahal pěknou sbírku říká mu, ale chlapík opáčí, že něco sice přinesl z města, ale že víc toho tady zůstalo po těch, co ve vechtrovně žili před ním.
No tak dobrá, věřím vám, co taky zbývá, vlak mi nezastavíte, a i kdyby, stejně bych do něj nemohl, protože pokračuju přes trať, a ne souběžně s ní, říká mu.
Hovor přeruší dieselový agregát táhnoucí do kopce soupravu rachotících vagónů. – Sakra, vám se tady zastavil čas! Nechcete, nastěhuju vám sem na léto partu kamarádů, oni tyhle věci mají rádi, krmili by vám králíky, tak byste mohl chodit sem a tam a večer vždycky zkontrolovat, jestli jsou dveře od kurníku dobře zavřený nebo jestli se po větru neuvolnila na střeše nějaká taška. Jsou chudáci celé léto zavření v činžácích a jak to tak znám z vyprávění, nemůžou spát kvůli dusnu, a vy tu takhle ponocujete s lucernou, barák natřískaný vším, co by se mělo číst, vejce bez potisku, uječené sanitky taky nemáte – snad jen ty vlaky že by jim tu lezly na nervy! Podívejte, možná že kdybyste si pořídil identifikační číslo a vystěhoval chlívek, vybílil ho, do rohu postavil nějaký lepší stůl, mohli by sem jezdit lidi na tvůrčí semináře. Chlapík kouká, pak se začne smát a povídá, že jo, že si plácnou, ještě kdyby mu pomohli vykopat sklep, tak bude spokojený i on.
Vykopat sklep. A co třeba pozotvírat někde v okolí hroby? Říká si už jen tak pro sebe, když se s tím podivínem loučí a kouká, kde že je konec té cesty, po které má pokračovat nahoru. Mělo by to být asi tak třikrát přes kopec, počítá. Třikrát přes kopec, a až ho to přestane bavit, může pod Hlinskem počkat na lokálku.