Reforma evropské zemědělské politiky. Konečně se dočkáme?

Jak uká­zalo ne­dávné hla­so­vání ev­rop­ského Vý­boru pro ži­votní pro­středí, v do­hledné bu­douc­nosti bychom se mohli do­čkat vý­razné změny v ar­chi­tek­tuře ze­mě­děl­ských do­tací na území EU. Podle vý­boru by bylo možné pod­po­řit kra­jin­nou bi­o­di­ver­zitu alo­kací částky 15 mi­li­ard EUR ur­če­ných vý­hradně pro ty ze­mě­dělce, kteří usi­lují o še­trné hos­po­dář­ství a po­kou­šejí se sta­bi­li­zo­vat roz­ma­nitý a udr­ži­telný kra­jinný ráz ven­kova. Tento krok je velmi dů­le­žitý už jen proto, ne­boť Spo­lečná ze­mě­děl­ská po­li­tika EU tyto hos­po­dáře do­sud spíše pře­hlí­žela, resp. ne­chrá­nila je před agre­sivní po­li­ti­kou kon­cernů de­vas­tu­jí­cích naše spo­lečné ži­votní prostředí.

Je už vše­o­becně známo, že sou­časná ze­mě­děl­ská po­li­tika ne­změrně při­spívá k li­kvi­daci ce­lých po­pu­lací ptáků, je za­mě­řena pouze na svůj vlastní zisk a na­prosto pře­hlíží en­vi­ron­men­tální stra­te­gie. Ty totiž žá­dají ne­che­mi­zo­vané plo­chy vhodné pro ži­vot hmyzu, lepší par­ce­laci ze­mě­děl­ské půdy, za­vá­dění ochran­ných dře­vin­ných pá­sem anebo i mokřadů po­si­lu­jí­cích re­tenční po­ten­ciál kra­jiny – vo­lají tedy po ta­ko­vých opat­ře­ních, které v ze­mě­děl­ství ori­en­to­va­ném na zisk ne­mo­hou uspět. Při­tom všechny tyto prvky v kra­jině nutně po­tře­bu­jeme, po­kud v ní chceme sami dál žít. Jak se ovšem kaž­dým rokem uka­zuje, velké ze­mě­děl­ské pod­niky tyto ten­dence nejenže ne­pod­po­rují, ale v mnoha pří­pa­dech dě­lají vše proto, aby půdu ještě rych­leji vy­tí­žily svým ex­ten­ziv­ním hos­po­da­ře­ním. Že je v tom prav­dě­po­dobně pod­po­ruje i ze­mě­děl­ská po­li­tika ČR, brá­nící se dů­saž­ným změ­nám, je dnes po­malu už ve­řej­ným ta­jem­stvím (ma­ji­tel che­mic­kých kon­cernů a pre­miér země An­drej Ba­biš na po­sled­ním sněmu ANO /17. 2. 2019/ pro­hlá­sil, že je třeba „bo­jo­vat proti ze­le­nému Ev­rop­skému par­la­mentu, který může zni­čit ev­rop­ský průmysl“).

Ev­rop­ská unie vy­na­kládá na Spo­leč­nou ze­mě­děl­skou po­li­tiku při­bližně 60 mi­li­ard EUR ročně. Nyní, v době, kdy vzniká re­forma ze­mě­děl­ské do­tační po­li­tiky, je je­di­nečná mož­nost ape­lo­vat na eu­ro­po­slance anebo ší­řit pe­tice po­ža­du­jící změnu. Obojí do­vo­luje za­po­jit se přímo do po­li­tic­kých pro­cesů a ovliv­nit to, ja­kým způ­so­bem bu­dou v bu­douc­nosti po­u­žity fi­nanční zdroje EU.

V sou­vis­losti s touto zprá­vou také upo­zor­ňuju na ak­ti­vitu České spo­leč­nosti or­ni­to­lo­gické – ta se pro­střed­nic­tvím pe­tice ob­rací přímo na mi­nis­tra ze­mě­děl­ství Mi­roslava To­mana. Po­kud Vám osud kra­jiny není lhos­tejný, na­stu­dujte si pro­sím její text, pří­padně pe­tici pod­pořte svým podpisem. 

https://birdlife.cz/petice-za-krajinu/


rubriky