Plán Českomoravské myslivecké jednoty: znovu zabíjet vlky, vydry a bobry

Photo by An­dre Brasse – Own work, CC BY-SA 3.0 nl

Čes­ko­mo­rav­ská mys­li­vecká jed­nota (ČMMJ) uspo­řá­dala na po­čátku pro­since to­hoto roku kon­fe­renci, na níž účast­níci dis­ku­to­vali o ak­tu­ál­ním stavu ně­kte­rých pre­dá­torů v ČR a nut­nosti je­jich re­gu­lace. Hlavní té­mata byla tato: vlk, bobr a vydra.

Po­kud jde o vlka obec­ného, mys­livci ar­gu­men­tují takto: do­konce roku 2017 bylo far­má­řům vy­pla­ceno od­škodné ve výši 1,4 mi­li­onu Kč a v roce 2018 byly v Ně­mecku a Pol­sku na­hlá­šeny tři útoky vlků na lidi. Proto je nutné při­jmout „kon­krétní kri­zový plán“, který by umož­nil vlky ná­le­žitě re­gu­lo­vat všude tam, kde by ne­byly sta­no­veny zóny pro jeho ochranu. „Vhodná by byla zo­nace, ne­boli roz­dě­lení země na zóny s pl­nou ochra­nou vlka a zóny, kde bude možné střety mezi vl­kem a ci­vi­li­zací rychle a účinně ře­šit.“ Vez­meme-li v úvahu, že kra­jina v ČR je ob­hos­po­da­řo­vána jako ce­lek, jistě bychom se záhy do­čkali ta­ko­vého opat­ření, které by vlka obec­ného re­gu­lo­valo všude, snad vy­jma 1. zón ná­rod­ních parků.

Po­dobně tvrdá opat­ření by mys­livci rádi apli­ko­vali i na výskyt bobra ev­rop­ského. Ten totiž mo­men­tálně za­žívá dobu svého ná­vratu do české kra­jiny – což po­cho­pi­telně zna­mená i re­ne­sanci jeho díla všude tam, kde se toto zvíře ob­jeví. Ve zprávě ČMMJ se uvádí: „Na území ČR se na­chází od­ha­dem 6 – 10 ti­síc je­dinců, kteří ohro­žují bez­peč­nost ryb­níků, ryb­nič­ních sou­stav a pře­de­vším pod nimi le­ží­cích lid­ských sí­del, ma­jetku a ob­čanů.“ Jako ná­vrh re­gu­lace jeho stavů mys­livci na­vr­hují po­u­žití „smr­tí­cích pastí“, tedy ta­ko­vého ná­stroje, který je zcela v roz­poru s pra­vi­dly „hu­mán­ního lovu“ – po němž mi­mo­cho­dem ta­táž ČMMJ volá na svých strán­kách v článku na­zva­ném „Více ro­zumu, méně hys­te­rie: Lov vždy jen hu­mán­ními me­to­dami“. To­též opat­ření by mělo být na­sa­zeno i v boji proti údajně pře­mno­žené vy­dře říční.

Jak ve svém článku upo­zor­ňuje eko­log Mojmír Vla­šín, tvr­zení o pře­mno­žení těchto ži­vo­či­chů je ne­pod­lo­žené a slouží jen pro účely ČMMJ. Všechny tři druhy, které chtějí mys­livci lo­vit, jsou te­ri­to­ri­ální ži­vo­či­chové. To zna­mená, že jich v ur­čité lo­ka­litě bude žít jen to­lik, ko­lik jich tato lo­ka­lita uživí. Je také nutno si uvě­do­mit, že v ob­las­tech, kde pra­cuje vydra, ry­báři cho­vají ryby v mnohdy ne­ú­nos­ném po­čtu. Nelze se proto di­vit, do­chází-li k je­jich při­ro­zené re­gu­laci. Vla­šín také upo­zor­ňuje na tu sku­teč­nost, že bobr i vydra pů­sobí jen zlo­mek škod v po­rov­nání se spár­ka­tou zvěří, kte­rou mys­livci ne­u­stále při­kr­mují a která brání na­pří­klad při­ro­zené ob­nově zdej­ších lesů. A co více? Práce bobra bychom si v době, kdy usi­lu­jeme o to za­dr­žet vodu v kra­jině, měli vá­žit především.

Plán ČMMJ je jasný: co nej­více ome­zit výskyt ta­ko­vých ži­vo­či­chů, kteří sami re­gu­lují stav člo­vě­kem cho­vané zvěře. Jak vlk, tak i vydra jsou pří­mou kon­ku­rencí mys­livců sa­mot­ných, a proto je nutné je eliminovat.

Po­kud se ovšem chceme po­na­u­čit z ex­cesů, k nimž pra­vi­delně do­chází tam, kde hos­po­daří vý­lučně člo­věk, mu­síme se těmto ná­vrhům tvrdě po­sta­vit. Mu­síme za­ru­čit, že pří­rodní cykly bu­dou ob­no­veny ve všech je­jich pro­je­vech, a to včetně exis­tence vlka, bobra či vydry.


rubriky